Haber

Sol Parti, Türkiye’deki muhalifler için vize muafiyeti istedi

Muhalefet Sol Partisi Almanya Eş Başkanı Martin Schirdewan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından Türkiye’den Almanya’ya gelmek isteyen siyasi sığınmacılar için vize kolaylığı talep etti.

fransız haber ajansı AFP Schirdewan söyledi. Schirdewan, Türkiye’nin “derinleşen bir sosyal, ekonomik ve siyasi krizle karşı karşıya olduğunu” da sözlerine ekledi.

Sol Parti Eşbaşkanı, Erdoğan’ın “demokrasiyi ortadan kaldırıp kendi lehinde bir sistem kurması” sayesinde seçimi kazandığını belirterek, “Medya tamamen hükümetin kontrolünde görünüyor” dedi.

“Vize sistemi basitleştirilmeli”

Türkiye’de şubat ayında meydana gelen depremlerin ardından Almanya’daki yakınlarının yanına gelmek isteyen depremzedelere verilen vizelerin “bürokratik bir faciaya” dönüştüğünü belirten Schirdewan, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin iktidara gelmeyeceğini söyledi. ve Hür Demokrat Parti (FDP) şimdi daha iyisini yapabileceğini söyledi. Schirdewan, muhaliflerin, üniversite öğrencilerinin, gazetecilerin ve diğer herkesin “hızlı ve bürokratik olmayan kabullere ve vize sisteminin basitleştirilmesine” ihtiyacı olduğunu söyledi. Sol Partili siyasetçi, bunun bir dayanışma işareti olacağını da sözlerine ekledi.

Schirdewan, Alman hükümetinin Almanya’da yaşayan muhaliflerin takibine daha aktif tepki vermesi gerektiğini de belirtti. Sol Partili siyasetçi, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının Avrupa Birliği’ni “şantaj yapılabilir” hale getirdiğini de savundu.

AFP/JD,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu