Haber

YSK Başkanı Ahmet Yener: Asılsız iddialara itibar etmeyin

YSK Genel Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için açıklamalarda bulundu.

“14 Mayıs 2023 tarihinde ortaklaşa yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinde, 298, 6271 ve 2839 sayılı Kanunlar uyarınca seçim takviminin başlangıcından seçim sonuçlarının kesinleşmesine kadar geçen tüm aşamalar, Siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte Yener’in konuşması şöyle:

“Sandık kurulları, bir kamu görevlisi, bir kamu görevlisi ve 5 siyasi partinin üyesi olmak üzere 7 kişiden oluşur. Oy verme günü sandıktan çıkan oy pusulaları, milletvekillerinin huzurunda sayılır. bu kurula ve tüm meclis üyeleri tarafından ıslak imza ile imzalanmış, sandık sonuç tutanağının bir örneği İlgili belgelerin ilçe seçim kurulu başkanlığına sunulması sırasında ilgili siyasi partilerin temsilcileri, cumhurbaşkanı adayları ve siyasi parti müşavirleri hazır bulunur.

‘SÜREÇ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR’

İlgili mevzuat uyarınca, sandık kurulunun yürüttüğü işlemlere ilişkin il ve ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz ve şikayetlerin süresi Kanunda ve seçim takviminde belirtilir ve bu kurullarda siyasi parti temsilcileri bulunur. . Türkiye Büyük Millet Meclisinde kümeleri bulunan siyasi partilerin temsilcilerinin hazır bulunduğu ve toplantılarına katıldıkları bu kurulların aldığı kararlara Yüksek Seçim Kurulunca yapılan itirazlar değerlendirilir ve seçim sonuçları kesinleşir. Yüksek Seçim Kurulu, seçim sürecindeki tüm verileri siyasi parti temsilcileriyle her aşamada, an be an SIPPORT üzerinden siyasi partilerimizle paylaşmış olup, sosyal medyada paylaşılan görseller Yüksek Seçim Kurulu ile ilgili değildir. Sosyal medyada paylaşılan ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik asılsız iddialar prestij konusu olmamalıdır. Süreç şeffaf bir şekilde devam etmekte olup tüm süreç yasal düzenlemelere uygun olarak siyasi partiler ile paylaşılmaktadır.

Ayrıca yabancı seçmen listesinde kayıtlı seçmenlerin herhangi bir yabancı temsilcilikte veya gümrükte oy kullanmaları yasal düzenleme gereğince mümkündür, dolayısıyla yabancı sandıklarda kayıtlı seçmenden fazla oy kullanılması hukuka uygundur. yasal mevzuat ile.
Veri akışı, Yüksek Seçim Kurulu ile teknik altyapısı uygun ve seçime katılan tüm siyasi partiler arasında söz konusu olup, kesin sonuçların açıklanmasının ardından internet sitemizden kamuoyu ile paylaşılacaktır.” (HABER) MERKEZ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu